The path to victory Ardeny 1944 3.část

13. září 2016 v 22:13 | Marek Zindulka |  Pracovní postupy
Ahoj, pokročil jsem na své diorámce, v současné době tedy spíš jednotlivé vojenské technice budoucí diorámky a tak se Vám hlásím s druhým dílem článku "The path to victory Ardeny 1944" ve kterém se zaměřím na povrchovou úpravu Shermana.
Začal jsem jako vždy základním nástřikem Surfracerem 1000, abych sjednotil povrch a zejména přechody kov/plast.
Povrchovou úpravu modelů stříkám pistolí a používám matné akrylové barvy Tamyia s kapkou lesklého laku, aby barva nebyla silně matná a nemusel jsem stříkat celý model lesklým lakem kvůli dekálům a taky kvůli patině.... Do pistole jsem si dal černou barvu XF-1 a na místa, které jsem chtěl nechat tmavá, jsem ji nanesl.


Poté jsem si z barev XF-62 Olive Drab, XF-60 Dark Yellow, XF-55 Deck Tan a XF-2 White postupně míchal od nejtmavší po nejsvětlejší odstíny pro modulaci kamufláže. Někde jsem schválně nechal tmavá místa jako pomocné "stínování".
Po zaschnutí jsem se zaměřil na lehké "rozbití" jednotného povrchu dostínováním štětcem světlejším (než výše popsané) odstínem, hlavně na detailech tanku.
Pak jsem nanesl dekály. Rozhodl jsem se nedávat na tank hvězdy, ale jen číslo a to proto, že některé Shermany na dobových fotografiích neměli vůbec toto označení, ale používali jiné způsoby signalizace bojové příslušnosti (o tom jsem na MF diskutoval s ostatními modeláři).

Následně, po nanesení dekálů jsem pokračoval světle hnědým a tmavě hnědým filtrem od Ammo of Mig Jimenez, kterým jsem celý tank přetřel, sjednotil a přitom mírně pozměnil původní barvy. Jako další krok jsem postupně zapouštěl tmavý wash taktéž od stejné značky. Tento proces mi trval nejdéle, než jsem zapustil wash na tanku kolem všech detailů a postupně ho štětečkem poctivě smyl, tam kde jsem ho nechtěl, tak to zabralo více času, než jsem původně předpokládal. Na odstraňování washe používám originální ředidlo od Miga Enamel Odourlesss Thinner a už jsem si zvykl pracovat v rukavicích, takže nehrozí mastné skvrny ani otisky při těchto mravenčích prácičkách

Podle mne nejvíce model ojeté, bojem ošlehané techniky "oživí" odřeniny nebo-li chipping. Zde je třeba postupovat s citem, když se odřeniny podcení, model ztratí na své autentičnosti, uděláte-li jich příliš, může to ve výsledku také působit divně. U odřenin je zkrátka potřeba použít hlavu a dělat je opravdu tam kudy pravidelně chodila posádka nebo tam, kde se tank při průjezdu terénem běžně otíral o okolní porost atd... Co se odřenin týče, jsou různé způsoby jak je dělat buď Worn effect, Heavy chipping effekt přímo na odřeniny od Miga nebo AK a nebo je malovat rukou. Já se letos zúčastnil workshopu, kde Martin Kováč ukazoval jak právě odřeniny malovat a tak jsem si to zde s radostí vyzkoušel. Jako základ jsem na odřeniny použil velice světlý odstín kamuflážní barvy, ten jsem natupoval kouskem molitanu a domalovával jsem je štětcem, jako další krok jsem si namíchal tmavě šedý odstín a začal do světlých míst nanášet tmavé odřeninky.


Po dokončení jsem do odřeniny nanesl rezavý efekt a následně jsem ho roztupoval doztracena.
Do streaking effektu jsem přidal rezavý pigment, zamíchal, namočil jsem štěteček a pomalinku začal prstem odstříkávat na model čímž se mi na modelu vytvořily malé tečky, některé jsem ještě roztupoval štětcem, rozmyl do ztracena a nebo jsem z nich vytvořil rezavou stečeninu :)… pak jsem vzal effekt na tmavé stečeniny a na některých místech jsem je udělal.

A jdeme dál, na určitě pro některé modeláře velmi oblíbenou část a tou je zabahnění podvozku popřípadě celého vozidla... kdo si jako malej nehrál v bahně, že? ;)
Jak jsem již psal v některém ze svých předchozích článků, tohle je i moje oblíbená část. Na patinu podvozku jsem použil effekt od Wildera a dolaďoval jsem je s Ammo of Mig Jimenez... Na podvozek jsem napřed nanesl textured earth stony od Wildera a doladil jsem to textured earth fine. Po zaschnutí jsem na podvozek nanesl Grey Dirt Spatter nechal zaschnout a ředidlem jsem tento effekt rozmyl do ztracena a nechal jsem vše pořádně zaschnout.


Po zaschnutí jsem na doladění podvozku nanesl ještě pigmenty a effekty od Ammo of Mig Jimenez, ale pořád se mi to nezdálo ono. Proto jsem ještě zastříkal kola a podvozek, jako by jel těžkým terénem a na tmavá a mokrá místa jsem použil Dark mud a Wet effect společně s Oil effect. Kdysi jsem na zaprášení celého vozidla používal pigmenty, tady jsem, ale pigmenty na zaprášení vynechal a použil jsem na zaprášení a zašpinění celého vozidla Dark road Clay effect a Dark street clay effect - musím říct, že práce s tímto effektem je velice zábavná a s výsledkem jsem nadmíru spokojen. Tam kde jsem chtěl nechat usazený prach, jsem místo potřel effektem a po zaschnutí opět roztupoval ředidlem.Natřel jsem štětcem všechny detaily, jako jsou nářadí, zadní světla, kulomet. Na nářadí jsem použil černou XF-1 společně s metal gray XF-56 a vyleštil jsem je grafitem, aby vypadaly už i trochu použité, tak jsem na pár místech na ně dal Streaking rust effect, ten rozmyl do ztracena a tím se mi krásně "opotřebila" barva nářadí.
Stopy po palivu, mazivu na povrchu tanku jsem naznačil Oil effectem, zatím jsou jen v základním odstínu, ještě je v průběhu dokončení propracuji. Na ozvláštnění modelu sériového stroje je dobré udělat nějaké pěkné detaily, já jsem si vybral náklad. Pro přežití v bojovém terénu s sebou posádka vozila více, než co se vlezlo do tanku, měli je "obložené" bednami, pytli a kanystry. Dopředu na přední korbu jsem dal kanystr společně s krabicí munice a to samé dozadu, akorát jsem je přehodil plachtou, kterou jsem vytvořil z papírového kapesníčku s kapkou vody a Herkulesu, vše uvázal lanem, resp. nití na šití 


Vystínoval jsem plachtu připevnil jsem dopředu řetěz, který jsem namočil do černícího přípravku, aby mi zčernal a posleze jsem ho napustil rezavým washem a připevnil jsem ho na své místo. Z Kulometu ve stavebnici jsem použil jenom tělo zbytek tvoří lepty a hlaveň od kulometu jsem vyměnil, ta tenkou injekční jehlu.....to je prozatím vše, tímto se s Vámi loučím a těším se u dalšího dílu na shledání... :)
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama