The path to victory Ardeny 1944 4. část

2. dubna 2017 v 22:29 | Marek Zindulka
Ahoj, tak jsem tu se čtvrtým dílem o budování diorámky s tématikou Ardén. Pořád ještě ve fázi práce na technice. Tentokrát se zaměřím na dokončení Shermana M4A3, kde už mi chybí opravdu jen závěrečné doladění, pak udělám kompletní povrchovku a nastrojení Stuga III Ausf.G a sestavím Jeepa Willyse.
Co se týče Shemana, posledně jsem skončil vytvořením plachty z papírového kapesníčku, takže nyní ji vystínuji akrylovým barvami Tamiya. Velkou plachtu, která je natažená přes bagáž budu mít v barvě kamufláže tanku a přes ni jednu menší, v kontrastní barvě, jako označení bojové příslušnosti vzdušným silám.Obě pak samozřejmě ve stejné míře jako je okolní povrch tanku zapráším pigmenty, aby výsledný efekt působil stejnoměrně a věrohodně. Další detail, kterým ozvláštní tank je, že zavěsím řetěz do předních úchytů, ten se v terénu vždy hodí. Řetěz jsem namočil do černidla na pásy a nechal jsem ho zčernat, potom jsem do něj kápl trochu rezavého washe a připevnil na tank. Do poklopů jsem usadil figurky od Calibre 72, které jsem barvil syntetikou od Tamiye.
A teď se koukneme na Stuga, jako vždy základní nástřik surfem 1000, následovalo předstínování a pak kamufláž. Ale už po nanesení Dark yellow jsem vůbec nebyl spokojený se vzniklou "krupicovou" stukturou, a protože jsem nechtěl zkazit výsledný dojem z celé budoucí diorámky nepodařeným povrchem Stuga, tak jsem ho odbarvil Purisolem a nastříkal znovu.
Zainvestoval jsem do nové pistole, která má mimojiné lépe řešenou trysku a pak už žádný problém s povrchovou úpravou nenastal. Původně jsem chtěl udělat zimní kamufláž, od té jsem ale nakonec upustil, protože jsem si uvědomil, že v poslední době jsem ji na svých modelech dělal často a navíc s novou pistolí jsem už mohl naplno odprezentovat své zlepšení v tvorbě kamufláže. Nastříkal jsem tedy klasickou tříbarevnou kamufláž evropská žlutá základ, poté zelená a hnědá, plus doladění stínů štětcem. Nepoužitím zimní kamufláže jsem sice posunul období diorámky na počátek Ardén, ale celkový koncept scény mi to nenaruší, protože jsem už od počátku netrval na roli sněhu v zápletce děje diorámky.
Usadil jsem dekály a vrhl jsem se na patinu (filtr, wash a odřeniny). Tady jsem těch odřenin udělal daleko více, na blatnících, kde se pohybovala posádka a hlavně na zdevastovaném blatníku, kde se barva sloupla i odřela nárazem.

Poté jsem do odřenin zapustil rezavý wash smíchaný s pigmentem od Wildera a následně jsem na celý model nanesl kapičky rezavého odstínu.Některé jsem rozmyl, z některých jsem udělal stékance a některé zůstaly tak, jak jsem je nanesl na tank.


Pak jsem na model začal nanášek efekt na prach, na různých místech, okraje jsem rozmyl do ztracena. Effekt jsem ještě na některých místech doladil pigmentem.


Detail vytvořený na Stugovi budou kusy článků pásů, které položím jako přídavné pancéřování a pak vzadu bedny spolu s náhradním kolem přehozené plachtou.Další detail budou lana a řetěz který bude vyset z blatníku dolů... Při manipulaci se mi "podařilo" sloupnout kus dekálu … přemýšlel jsem, jak to zakrýt. Prohlížel jsem si pečlivě dobové snímky a našel fotku, kde měli na boku korby náhradní kola, což asi mohlo sloužit zároveň i jako přídavné pancéřování. Tak jsem tedy kolo použil k zaretušování poškozeného dekálu.
Na základ bláta jsem použil pastu od Wildera a následně je upravoval pigmenty a effety od Miga a Wildera.
Na pásy jsem nanesl nástřik tmavě hnědé barvy a následně jsem do nich natlačil pastu od Sira hobby, kterou jsem dále tónoval zapuštěním různých zemitých odstínů a pigmentů.Kola a pásy jsem pak sladil téměř do stejného odstínu, nanesl jsem ještě efekt mokrého a suchého bláta a tím byl Stug kompletní.
Po Stugu jsem přešel k jeepu, stavba šla jako po másle, díly do sebe dobře zapadaly, s plastem se pracovalo dobře, poměrně snadno a rychle jsem sestavil celý vůz. Měl jsem k němu zakoupené fotoleptané řetězy na kola ...... a jako úpravy jsem dodělal madla na bok a vyměnil jsem kanystr jen za držák na kanystr, líbí se mi to více než zalitý kanystr, který by pohledově celek spíše shodil.
Na jeep jsem stříkl základní odstín zelené a poté jsem ho zesvětloval. Postupoval jsem úplně stejně jako u Shermana a Stuga, jen zablácení jsem mírnil, aby alespoň trošku šly vidět fotoleptané řetězy.
Příště se vrhnu na terén diorámky a figurky. Děkuji za pozornost, přeji krásné svátky, hodně štěstí a zdraví v novém roce všem čtenářům i tvůrcům tohoto webu
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama